Bitcoin’s Black Swan: Co się stanie, jeśli CFTC celuje na uwięzi?

To, co niewyobrażalne, właśnie się stało: Platforma handlu instrumentami pochodnymi Bitcoin BitMEX jest przedmiotem różnych zarzutów ze strony CFTC, a CTO firmy zostało już aresztowane w związku z tą sprawą. Teraz, najgorszy możliwy scenariusz może być na horyzoncie: W następnej kolejności amerykański regulator mógłby zająć się Tether i spółką matką Bitfinex.

Oto jak to wydarzenie z czarnym łabędziem mogłoby się rozegrać, i jak mogłoby to być druzgocące dla całej tkanki kryptoflory, jeśli tak się stanie.

Giganci przemysłu kryptograficznego odczuwają presję po przejęciu BitMEX przez CFTC

Rynek krypto walutowy przeżywa obecnie moment niepewności, przed którym zaskakująco dobrze trzyma się Bitcoin. Najbardziej dominująca platforma obrotu instrumentami pochodnymi w ciągu ostatnich kilku lat, BitMEX, została właśnie spoliczkowana przez CFTC i amerykański Departament Sprawiedliwości z mnóstwem opłat.

Cena Bitcoin spadła w wyniku negatywnych wiadomości, ale jak dotąd utrzymuje głowę powyżej 10.500 dolarów. Niezależnie od tego, jak cena aktywów kryptograficznych utrzymuje się w górę, sentyment nie robi tak dobrze. Wyceny kryptowalutowe są napędzane głównie przez spekulacje, a po pojawieniu się wiadomości uczestnicy rynku wzięli na Twittera, aby robić to, co lubią najbardziej: spekulować.

Wyciągnięto wiele różnych wniosków, takich jak „rasizm instytucjonalny“, „Bitcoin nie żyje“ i wiele innych pesymistycznych rezultatów. Ale jest jeden scenariusz, który może być szczególnie zły dla całego rynku kryptokurrency.

Czy Tether and Bitfinex Trigger mógłby być czarnym łabędziem w Bitcoinu?

Dwa amerykańskie podmioty ukierunkowane na BitMEX, również miały swoje cele na Tether i przez związek, Bitfinex. Te dwa przedsiębiorstwa mają wspólną firmę macierzystą i kilka innych powiązań.

Podczas gdy sam żeton jest stabilną monetą przywiązaną do dolara, jego istnienie nie było stabilne. Obawy o Tether jest niewypłacalny w części doprowadziły Bitcoin do jego niedźwiedziego dna rynku 3.200 dolarów. Tether, który handluje pod USDT ticker, był również centralnym elementem dochodzenia CFTC z udziałem manipulacji cenami Bitcoin.

Jednak w tamtych czasach limit rynkowy Tether’a wynosił tylko 2 miliardy dolarów. Dziś wynosi on ponad 15 miliardów dolarów, a zatem jest znacznie bardziej zintegrowany z całym krajobrazem kryptokurrency.

USDT jest obecnie również bazą transakcyjną na kilku najlepszych giełdach krypto walutowych. Całkowite załamanie Tether może doprowadzić do całkowitego załamania na większym rynku kryptograficznym, a Bitcoin szczególnie.

Im więcej Tetherów jest drukowanych, tym więcej analityków oczekuje wzrostu ceny Bitcoinów. Ale co jeśli wszystko to Tether jest nagle zagrożone bezwartościowe, lub jeśli firma macierzysta jest skierowana dalej przez CFTC i DoJ, podobnie jak BitMEX właśnie zrobił?